Image is not available
Slider
Image

Dni Kreatywnej i Aktywnej Edukacji 2018

Europejskie Dni Kreatywnej i Aktywnej Edukacji to trzy dni (25-27.10.2018) wydarzeń edukacyjnych, w trakcie których mieszkańcy Kielc i całego województwa świętokrzyskiego będą mogli skorzystać ze specjalnych bezpłatnych zajęć i warsztatów. Przedsięwzięcie organizuje Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Zajęcia odbywać się będą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej lub w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Warsztaty przygotują również ośrodki z terenu Gminy Chęciny!

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Oddział Centrum Nauki Leonardo da Vinci
26.10.2018
Centrum Nauki w pigułce – warsztaty naukowe

RCNT pokaże specjalne stoisko naukowo-eksperymentalne, przy którym zwiedzający będą mogli wcielić się w rolę badacza i eksperymentatora. Edukatorzy Centrum zaprezentują szereg naukowych atrakcji, m.in. mini wystawę „Centrum Nauki w pigułce” (około 10 mobilnych eksponatów), pokazy naukowe oraz zjawiskowe eksperymenty np. chemiczną lokomotywę, ukryte pismo, chemiczny kameleon czy wstrząśnięty błękit.

Wiek uczestników: bez ograniczeń
Miejsce: WDK
Liczebność grup: dowolna

PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI 
Muzeum Wsi Kieleckiej
26.-27.10.2018
Warsztaty kreatywne

1. Lalki motanki
Warsztaty przypominają tradycję wytwarzania lalek z gałganków. Wykonując podczas
zajęć samodzielnie lalkę, można zastanowić się, kim jest gałgankowa lalka, której moc łączy pokolenia i wywołuje radość. Jest ona wspomnieniem z dzieciństwa o naszych babciach, łączy naszą tradycję ze współczesnością, dbałością o środowisko poprzez recykling nikomu już niepotrzebnych ubrań, a przy tym bawi. W czasie zajęć każde z dzieci wykonuje według wskazówek prowadzącego lub z jego pomocą lalkę, którą zabiera ze sobą na pamiątkę. Prowadzenie: Joanna Wrońska

2. Budownictwo. Jak budowano domy w dawnej wsi?
Uczestnicy budują domy z uprzednio przygotowanych zestawów drewnianych „klocków” w różnych rodzajach konstrukcji: sumikowo-łątkowym, zrębowym zwyczajnym, zrębowym na jaskółczy ogon, zrębowym na rybi ogon, utrwalając w ten sposób zdobytą wiedzę.

3. Tradycyjne ozdoby wiejskich wnętrz mieszkalnych
Zajęcia polegają na omówieniu tradycyjnych form zdobnictwa oraz nauce wyrobu tradycyjnych kwiatów bibułowych lub wycinanek stanowiących tradycyjne ozdoby wnętrza chałupy chłopskiej, wzorowanych na dawnych, oryginalnych formach pochodzących z regionu kieleckiego.
Prowadzenie zajęć 2 i 3: Ewa Wielgus i Joanna Wrońska

Wiek uczestników: bez ograniczeń
Miejsce: WDK;
Grupy: dowolne
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach